فهرست پانوشت
فهرست دسته ها

مشخصات معماری QlikView

شناخت معماری و ویژگی های پلت فرم QlikView برای متخصصین IT و سایر افرادی که راه حل های هوش تجاری را از منظر فنی مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند مفید است و جهت تصمیمات خرید، کمک شایانی به تصمیم گیرندگان می کند. در اینجا معماری QlikView از سه منظر متخصصین IT، کاربران هوش تجاری (شامل توسعه دهندگان راه حل های هوشمند و تحلیل گران کسب و کار) و نیز کاربران عادی مورد بررسی قرار می گیرد.

۱- اکثر نرم افزارهای هوش تجاری بر فناوری های قدیمی مبتنی هستند

ابزارهای هوش تجاری مبتنی بر پرس و جوها طی سال های متمادی ابزارهای رایج مورد استفاده جهت پشتیبانی تصمیم بوده اند و در حال حاضر انواع مختلفی از این نرم افزارها در بازار موجود است. برخی از این نرم افزارها از انعطاف پذیری و برخی دیگر از کارآیی بالایی برخوردارند. با این وجود همه این نرم افزارها دارای یک ضعف عمده هستند و آن عدم توانایی آنها در برقراری ارتباطات بین عناصر داده است.

 

 • ابزارهای مبتنی بر پرس و جوها داده ها را از زمینه اصلی آن جدا می کنند. افرادی که به اتخاذ تصمیمات پیچیده کسب و کار می پردازند، حتی آنهایی که از نرم افزارهای هوش تجاری استفاده می کنند، دسترسی همیشگی به داده های پشتیبان ندارند. دسترسی به برخی از داده ها تنها بصورت منفک و در قالب پرس و جوهای مجزا و بدون ارتباط با پرس و جوهای دیگر میسر است. این امر محدودیت هایی برای افرادی که به دنبال اتخاذ تصمیمات کسب و کار مبتنی بر داده ها هستند ایجاد می کند.
 • هر جا یک پرس و جو وجود دارد عدم پیوستگی دیده می شود. با استفاده از ابزارهای مبتنی بر پرس و جوها ایجاد پیوستگی و ارتباط بین همه عناصر داده در دسترس نیازمند یک تحلیل گر کسب و کار یا متخصص IT است تا همه فیلدهای مرتبط را در قالب یک پرس و جو بگنجاند. این امر در عمل تقریبا غیرممکن است. از سوی دیگر برنامه نویسی همه ارتباطات بین پرس و جوها در لایه برنامه نیز به همان اندازه غیرممکن به نظر می رسد.

۲- تفاوت QlikView: ایجاد محیط ارتباطی

یکی از اصلی ترین تفاوت های QlikView فراهم کردن یک محیط ارتباطی برای کاربر است، بگونه ای که کاربران را قادر می سازد تا به کند و کاو و اکتشاف داده ها پرداخته و بینش لازم برای حل مسائل کسب و کار را بدست آورند. کاربران می توانند در بین داده ها به جستجو پرداخته و به داشبوردها و تحلیل های پویا دسترسی داشته باشند. به این منظور QlikView قابلیت های زیر را برای کاربران فراهم می کند:

 • مانند ذهن انسان عمل می کند. با استفاده از QlikView کاربران می توانند به هر طریق دلخواه با داده ها تعامل داشته باشند. به عبارت دیگر آنها محدود به استفاده از روش های تحلیل از قبل تعریف شده و داشبوردهایی که از قبل قالب بندی شده باشند نیستند. آنها می توانند پرسش های مرتبط با حوزه کسب و کار خود را به راحتی طرح کرده و پاسخ آنها را از طریق اعمال روش های بررسی و تصمیم گیری جدید بیابند. با استفاده از QlikView اکتشاف داده ها بسیار انعطاف پذیر است و کاربران می توانند به طریقی متفاوت با سایر پلت فرم های هوش تجاری موجود در بازار  به شناسایی روندهای پنهان و استخراج نتایج از آنها بپردازند.
 • امکان جستجوی مستقیم و غیرمستقیم را فراهم می کند. در QlikView با استفاده از موتور جستجوی مشابه Google کاربران می توانند هر کلمه یا عبارت را به شکل دلخواه تایپ کرده و نتایج مربوطه را فورا بدست آورند. همچنین با استفاده از یک نوار جستجو کاربران می توانند کل مجموعه داده های موجود در برنامه را مورد جستجو قرار دهند. همچنین با استفاده از جعبه های جستجوی مجزا کاربران می توانند نتایج جستجوی خود را تنها به یک لیست مورد نظر محدود کنند. علاوه بر این، کاربران می توانند به انجام جستجوهای مستقیم و غیرمستقیم بپردازند. به عنوان مثال، چنانچه کاربر بخواهد یک فروشنده خاص که نام وی را به خاطر نمی آورد مشخص کند کافی است با وارد کردن سایر جزئیات مانند کالا و یا ناحیه فروش نام وی را بدست آورد.
 • پاسخ ها را به همان سرعتی که کاربران در مورد پرسش ها فکر می کنند ارائه می دهد. در QlikView کاربر می تواند پرسش های مختلفی را با روش های گوناگون مانند استفاده از نمودارها، اشکال، نقشه ها، کلیک کردن بر روی لیست ها، استفاده از نوارهای لغزان، انتخاب تاریخ در تقویم و … مطرح کند. در این هنگام داده ها بصورت آنی و مطابق معیارهای انتخاب شده کاربر فیلتر شده و در اختیار وی قرار می گیرد. به این ترتیب کاربران می توانند به سرعت و سهولت ارتباطات بین داده ها و مفاهیم نهفته در آنها را شناسایی کرده و نتایج مورد نظر را بدست آورند. کاربر می تواند برای پاسخ هر سوالی که به ذهنش می رسد به فیلتر کردن داده ها از طریق کلیک کردن بر روی فیلدها در برنامه ادامه دهد.
 • ابهامات را روشن می کند. با استفاده از QlikView کاربران می توانند ارتباطات بین داده ها را بطور عینی مشاهده کنند. آنها نه تنها می توانند ببینند که چه داده هایی به موارد انتخاب شده توسط آنها مرتبط است بلکه به راحتی می توانند داده های غیرمرتبط را شناسایی کنند. به این ترتیب که رنگ سبز برای مشخص کردن موارد انتخاب شده توسط کاربر، رنگ سفید برای مشخص کردن فیلدهای مرتبط با موارد انتخاب شده و رنگ خاکستری نیز برای داده های غیرمرتبط بکار می رود. به عنوان مثال، هنگامی که کاربر بر روی یک دسته از محصولات و یک ناحیه فروش کلیک می کند QlikView بصورت آنی همه مواردی را که در مجموعه داده ها با این انتخاب ها مرتبط است و نیز داده های غیرمرتبط را نشان می دهد. این امر باعث می شود تا کاربر به درک کامل تری رسیده و نتایج غیرمنتظره ای استخراج کند. مثلا ممکن است کاربر مشاهده کند که فروش محصول مورد نظر در آن ناحیه در یک ماه خاص صفر بوده و از این طریق بررسی در خصوص علت موضوع را آغاز کند.

 

۳- بخش های اصلی پلت فرم QlikView

پلت فرم QlikView متشکل از سه بخش اصلی است که هر یک نقش مهمی در طراحی، توسعه و پیاده سازی QlikView ایفا می کنند: QlikView Server، QlikView Publisher و QlikView Desktop. در شکل، تصویر ساده ای از معماری QlikView شامل جایگاه محصولات مختلف آن، داده ها و برنامه های مربوطه آمده است.

 

۴- QlikView Desktop

QlikView Desktop یک ابزار میز کار مبتنی بر ویندوز است که توسط تحلیل گران کسب و کار و توسعه دهندگان برای ایجاد یک مدل داده و تعیین چیدمان رابط گرافیکی کاربر برای برنامه های QlikView مورد استفاده قرار می گیرد. در محیط QlikView Desktop توسعه دهندگان با استفاده از یک محیط برنامه نویسی مشابه SQL و ویزاردها به منابع داده متصل شده و آنها را تبدیل کنند (مثلا تغییر نام فیلدها و …) و از این طریق امکان تحلیل و بکارگیری داده ها را در محیط رابط کاربر و یا استفاده مجدد از آنها را در فایل های دیگر QlikView فراهم کنند. همچنین QlikView Desktop محیطی است که در آن کلیه جزئیات طراحی رابط کاربر از نمودارها و جداول داده ها گرفته تا استفاده از الگوهای رنگ بندی شده و حتی لوگوی شرکت با استفاده از قابلیت کشیدن و رها کردن توسعه می یابد.

فایل ایجاد شده با استفاده از QlikView Desktop، QVW (.qvw یا فایل QlikView) نامیده می شود. فایل QVW می تواند برای ایجاد فایل های QVD (داده QlikView) باینری که فقط شامل داده بوده و فاقد رابط کاربر می باشند مورد استفاده قرار گیرد.

۵- QlikView Server 

QVS یک محصول سروری متشکل از یک موتور تحلیل در حافظه است که کلیه ارتباطات سرور/ سرویس گیرنده بین یک سرویس گیرنده QlikView (مانند کامپیوتر، پلاگین IE، AJAX یا موبایل) و سرور را مدیریت می کند. این بخش شامل یک محیط مدیریتی (QlikView Management Console) برای فراهم کردن امکان دسترسی مدیر به کنترل همه جنبه های عملیات سرور (اعم از امنیت، توزیع و …) و نیز یک وب سرور برای فراهم کردن امکان دسترسی به اسناد داخلی آن است که پورتال کاربری آن Access Point خوانده می شود. لازم به ذکر است که هر چند QVS دارای وب سرور اختصاصی خود می باشد ولی امکان استفاده از Microsoft IIS (Internet Information Server) نیز به این منظور وجود دارد. QVS همچنین مدیریت مجوزهای دسترسی سرویس گیرندگان در مقابل فراهم کنندگان دایرکتوری موجود (مانند Microsoft Active Directory و eDirectory) و عملیات خواندن و نوشتن بر روی لیست های کنترل دسترسی (ACL) برای اسناد QVW را انجام می دهد.

۶- QlikView Publisher

QlikView Publisher یک محصول سروری است که انجام دو وظیفه اصلی زیر را بر عهده دارد:

 1. استفاده برای بارگذاری مستقیم داده از منابع داده تعریف شده از طریق رشته های اتصال در فایل های QVW منبع
 2. استفاده به عنوان یک سرویس توزیع برای کاهش داده ها و برنامه ها از فایل های QVW منبع بر مبنای قواعد مختلف (از قبیل مجوز دسترسی کاربر یا حق ویژه دسترسی به داده ها) و توزیع این اسناد جدید به QlikView Server مناسب یا به عنوان گزارشات PDF استاتیک از طریق ایمیل

منابع داده ای که QlikView می تواند به سهولت به آنها دسترسی داشته باشد عبارتند از ODBC یا پایگاه های داده سازگار با OLEDB، فایل های استاندارد مانند Microsoft Excel، XML و … و نیز داده های سیستم هایی مانند SAP NetWeaver، Salesforce.com و Informatica.

۷- معماری QlikView قابلیت های اکتشاف کسب و کار را افزایش می دهد

از طریق فناوری هایی که در QlikView گنجانده شده سریع ترین، کارآمدترین و منعطف ترین پلت فرم هوش تجاری در اختیار مشتریان قرار می گیرد. پلت فرم QlikView قابلیت های زیر را فراهم می آورد:

 • نمای مفصل و کاملی از کسب و کار. با استفاده از QlikView همه اشیای رابط کاربر و اجتماعات اصلی آنها همواره در یک زمینه مشترک با هم در ارتباط هستند. این محیط ارتباطی تصویر بهتری از کسب و کار را در اختیار تصمیم گیرندگان قرار می دهد. آنها می توانند انواع ابعاد را در نمودارها ایجاد کرده و مورد استفاده قرار دهند و محتوای موجود را به هر شکل دلخواه اعم از سرویس گیرنده نصب شده که بصورت آفلاین عمل می کند، مرورگر وب و یا دستگاه موبایل بکار گیرند.
 • بینش عمیق و وسیع از کسب و کار. تقریبا همه سازمان ها با مجموعه های عظیم داده سر و کار دارند. بارگذاری حجم انبوهی از داده ها بصورت ترکیبی از منابع داده مختلف در QlikView باعث می شود تا درک مناسبی از ابعاد پنهان سازمان بدست آید. با استفاده از QlikView لزومی به انباشت قبلی حتی در مورد داده های با حجم بالا وجود ندارد و در عین حال، هر یک از اشیای QlikView تقریبا بصورت آنی به هر کلیک کاربران پاسخ می دهند.
 • تصویر مشترکی از حقیقت برای همه. QlikView می تواند هزاران کاربر را تحت پشتیبانی قرار دهد و برای همه افراد سازمان امکان دسترسی به نسخه مشترکی از حقیقت را فراهم کند. با استفاده از QlikView یک برنامه که هدف اولیه آن یک کاربر خاص یا گروه کوچکی از کاربران بوده است به راحتی، بدون نیاز به تغییر و تنها با افزودن حافظه و توان پردازش، برای بسیاری دیگر از کاربران گسترش یابد.
 • سرعت کسب ارزش. پیاده سازی QlikView و یکپارچه سازی آن با سیستم های سازمانی موجود به سرعت و سهولت امکان پذیر است. توسعه دهندگان مجبور به صرف زمان برای کدنویسی پاسخ های مربوط به پرسش های اختصاصی مرتبط با حوزه کسب و کار نیستند و این باعث می شود تا به میزان قابل توجهی در زمان فرآیند پیاده سازی صرفه جویی شود. در نتیجه کاربران پاسخ پرسش های خود را در هنگام نیاز دریافت می کنند و نیازی نیست هفته ها یا ماه ها صبر کنند. اقبال بالا و رضایت مندی کاربران نیز به معنای بهبود برگشت سرمایه است.
 • پایین بودن هزینه های مالکیت. QlikView روشی ساده برای تحلیل داده ها و مدیریت آن ارائه می دهد. QlikView استخراج داده ها از منابع مختلف و ترکیب آنها برای ایجاد تصویری منحصر به فرد، دربرگیرنده جزئیات و انعطاف پذیر از داده های سازمان را تسهیل می کند. این پلت فرم از یک کنسول مدیریت مرکزی و مبتنی بر وب برخوردار است که مدیران سیستم را قادر می سازد تا همه آنچه را که باید با QlikView انجام شود مدیریت کنند.